Sprawdź naszą ofertę Dlaczego wybrać PLP? Regulamin rozgrywek

Historia siatkonogi
28-06-2013

Źródło: futnet.eu

Historia siatkonogi


Futnet powstał w dawnej Czechosłowacji podczas treningów juniorów drużyny Slavii Praga ok. 1922 roku. Celem była zabawa
z piłką, w której stopy zawodników służyły za rakietę tenisową. Początkowo gra urozmaicała zajęcia treningowe, z czasem stawała się coraz bardziej popularna.

W 1935 roku zaczęto rozgrywać mecze w Pradze. Natomiast w latach 1939-1948 odbył się ciąg regularnych turniejów futnetu, których bohaterami byli piłkarze z Czechosłowacji. W 1940 roku powstały pierwsze przepisy, a sama dyscyplina doczekała się pierwszych promocji podczas meczów siatkówki.

W latach 40. popularność dyscypliny zaczęła wzrastać i dotarła do Francji. Piłkarze rozgrywali mecze na kortach tenisowych przy użyciu piłki nożnej w celu poprawy swoich umiejętności technicznych.

Kolejny przełom w historii siatkonogi nastąpił w Słowacji, gdzie mecze zaczęły  odgrywać się na boiskach do siatkówki plażowej, a także na otwartych basenach. Dyscypliną zainteresowali się wówczas pływacy i zawodnicy waterpolo.

Lata 50. to okres, w którym pojawiła się pierwsza amatorska liga - Tournament of Old Wanderers w Czechach. Udział wzięło 10 drużyn. Liga utrzymała się przez 8 lat.

Źródło: futnet.eu

W 1961 r. powstała Czeska Komisja Futnetu, dająca początek regularnym turniejom. W kolejnych latach wytworzyły się kolejne federacje i ligi o ogólnokrajowym zasięgu.

Międzynarodowy wydźwięk miało stworzenie nadrzędnego organu światowego, składającego się z pięciu państw - Futnet  International Football-Tennis Association (IFTA) powołany w Biel w Szwajcarii w 1978 roku. Z czasem dołączyło do niego więcej państw.

I Mistrzostwa Europy w Futnet odbyły się w 1991 roku w Szwajcarii i na Węgrzech, natomiast I Mistrzostwa Świata rozegrano na Słowacji 3 lata później. W 2000 roku zorganizowana I Mistrzostwa Świata w Futnet dla kobiet i juniorów.

W roku 2004 IFTA zmieniła nazwę na FIFTA. W późniejszych latach pojawiły się także inne organizacje zajmujące się futnetem: European Futnet Association oraz Union Internationale de Futnet.

 

Źródło: futnet.eu

Siatkonoga w Polsce

Futnet w Polsce pojawił się w 2003 dzięki Michałowi Sieczko, który przyczynił się do zawiązania organizacji Siatkonoga Polska. W 2005 r. rozegrane zostały I Mistrzostwa Polski w Zgierzu. Do tej pory odbyło się 7 edycji MP.

Polska reprezentacja pojawiła się na mistrzostwach Europy dopiero w 2007 roku w Słowacji, gdzie w rozgrywkach deblowych Polacy uzyskali 9 miejsce. Rok później reprezentacja uplasowała się na 7 miesjcu podczas Mistrzostw Świata w Czechach. Polacy pojawili się także w ME na Korsyce w 2011 roku oraz na MŚ w Czechach w 2012.

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".